29ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ 15ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ 2017 ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΞΑΝΘΗΣΞΑΝΘΗ : Σάββατο 04 Μαρτίου 2017 & Κυριακή 05 Μαρτίου 2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ο Σκακιστικός Όμιλος Ξάνθης, διοργανώνει το 29ο Ατομικό και το 15ο Ομαδικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-τριων 2017 της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης, σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 98242/06-02-2017 προκήρυξη της ΕΣΟ και 387/06-02-2017 της ΕΣΣΑΜΘ.
Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ενέταξε το σκάκι στα αθλήματα που καλλιεργούνται στο πλαίσιο του σχολικού αθλητισμού (αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ) στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας (επιστολή Υ.ΠΑΙ.Θ. αριθ.πρωτ. 132785/Α/Γ4, 19-9-2013).
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ Σκακιστικός Όμιλος Ξάνθης (Σ.Ο.Ξ. )
ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αίθουσα του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης στο Αμοιρίδειο Αθλητικό Κέντρο (Θύρα 4).
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ Βαγιανός Δημήτριος
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Σαχπατζίδης Αχιλλέας – ΝΑ 4296737
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων του Νομού Ξάνθης.
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ Το σύστημα των αγώνων θα είναι:
Ατομικό πρωτάθλημα : Ελβετικό σύστημα 6 γύρων
Ομαδικό πρωτάθλημα : Ελβετικό σύστημα 5 γύρων

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ Ισχύουν οι κανονισμοί της Ε.Σ.Ο. και της FIDE.
Ο Διευθυντής των Αγώνων σε συνεννόηση με τον επικεφαλής διαιτητή μπορεί να αλλάξει το σύστημα των αγώνων ανάλογα με τον τελικό αριθμό των συμμετοχών.
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ 10 λεπτά για κάθε παίκτη και επιπλέον 10 δευτερόλεπτα ανά κίνηση από την πρώτη κίνηση.
ΑΝΑΒΟΛΕΣ-ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ Αναβολές και Εξαιρέσεις δεν επιτρέπονται.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
Αν όλα τα κριτήρια
(στο ελβετικό ή στο πουλ)
είναι ίδια τότε θα γίνεται αγώνας μπαράζ
με 5 λεπτά στον κάθε παίκτη και επιπλέον 2 δευτερόλεπτα ανά κίνηση από την πρώτη κίνηση.
Ατομικά πρωταθλήματα
Σύστημα Ελβετικό
1) Αποτέλεσμα τουρνουά μεταξύ ισόβαθμων (εάν έχουν παίξει όλοι
μεταξύ τους)
2) Κριτήριο Μπούχολτζ cut-1 (βαθμοί αντιπάλων εξαιρουμένου του χαμηλότερου)
3) Κριτήριο Μπούχολτζ (άθροισμα βαθμών αντιπάλων)
4) Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

Σύστημα Πουλ
α. Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β. Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ. Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων (τα μεταξύ τους αποτελέσματα)
Ομαδικά πρωταθλήματα
Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια κατάταξης των ομάδων είναι κατά σειρά :
α. Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (βαθμοί, πόντοι, εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
β. Το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
γ. Το σύνολο των πόντων κατά σειρά στη 1η σκακιέρα, στη 2η, κ.ο.κ.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΟΥ

Οι αγωνιζόμενοι θα χωριστούν σε ομίλους κατά τάξη.
Α. Ατομικό Πρωτάθλημα
Μαθητές – Μαθήτριες Νηπιαγωγείων
Μαθητές – Μαθήτριες Α΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων
Μαθητές – Μαθήτριες Β΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων
Μαθητές – Μαθήτριες Γ΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων
Μαθητές – Μαθήτριες Δ΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων
Μαθητές – Μαθήτριες Ε΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων
Μαθητές – Μαθήτριες ΣΤ΄Τάξης Δημοτικών Σχολείων
Μαθητές – Μαθήτριες Α΄ Τάξης Γυμνασίων
Μαθητές – Μαθήτριες Β΄ Τάξης Γυμνασίων
Μαθητές – Μαθήτριες Γ΄ Τάξης Γυμνασίων
Μαθητές – Μαθήτριες Λυκείων (όλες οι τάξεις μαζί)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΜΑΔΙΚΟΥ
Β. Ομαδικό Πρωτάθλημα
Θα διεξαχθεί σε τρείς ομίλους
1. Δημοτικά Σχολεία
2. Γυμνάσια
3. Λύκεια

Κάθε Σχολείο συμμετέχει με έως δύο τετραμελείς ομάδες.
Από την 1η έως την 3η σκακιέρα μπορούν να αγωνίζονται αγόρια και κορίτσια χωρίς περιορισμούς και στην 4η σκακιέρα αγωνίζεται μόνο κορίτσι.
Η ομάδα συγκροτείται με απόφαση του Διευθυντή ή του Γυμναστή του σχολείου.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Όμιλοι Ημερομηνίες – Ώρες
Ατομικό Πρωτάθλημα
Νήπια Άφιξη μαθητών και μαθητριών για επιβεβαίωση των συμμετοχών την Κυριακή 05/03/2017 και ώρα 09:30.
Έναρξη αγώνων 10:00.

Α΄ Δημοτικού
Β΄ Δημοτικού
Γ΄ Δημοτικού
Δ΄ Δημοτικού Άφιξη μαθητών και μαθητριών για επιβεβαίωση των συμμετοχών την Κυριακή 05/03/2017 και ώρα 16:00.
Έναρξη αγώνων 16:30.

Ε΄ Δημοτικού
ΣΤ΄ Δημοτικού

Α΄ Γυμνασίου
Άφιξη μαθητών και μαθητριών για επιβεβαίωση των συμμετοχών το
Σάββατο 04/03/2017 και ώρα 09:30.
Έναρξη αγώνων 10:00.

Β΄ Γυμνασίου
Γ΄ Γυμνασίου
Λύκεια
Ομαδικό Πρωτάθλημα
Δημοτικά
Γυμνάσια
Λύκεια
Άφιξη των ομάδων των σχολείων για επιβεβαίωση των συμμετοχών το Σάββατο 04/03/2017 και ώρα 16:00.
Έναρξη αγώνων 16:30.

ΕΠΑΘΛΑ Ατομικό Πρωτάθλημα
1ο Νικητή κάθε τάξης : Κύπελλο
2ο – 3ο Νικητή και 1ο Κορίτσι κάθε τάξης : Μετάλλιο
Ομαδικό Πρωτάθλημα:
Δημοτικά Σχολεία: 1η – 2η – 3η Ομάδα Δημοτικών Σχολείων : Κύπελλο στο Σχολείο, Μετάλλια στους μαθητές
Γυμνάσια και Λύκεια: 1η – 2η – 3η Ομάδα : Κύπελλο στα Σχολεία, Μετάλλια στους μαθητές
Η απονομή για το ατομικό και το ομαδικό πρωτάθλημα θα γίνει στα σχολεία των νικητών
ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Προκρίνονται συνολικά 55 μαθητές/τριες για τους Ημιτελικούς Αγώνες της Περιφέρειας ΑΜΘ που θα γίνουν στις 11 και 12 Μαρτίου 2017 στις Σέρρες, στο ξενοδοχείο «Acropol» , ως εξής

α. Οι τέσσερις (4) πρώτοι κάθε τάξης Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων, Λυκείων και Νηπίων

β. Τα πρώτα κορίτσια κάθε τάξης
(σύνολο 14 μαζί με όσα καταταγούν στην 1η – 4η θέση)

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Οι ομάδες των 5 πρώτων Δημοτικών Σχολείων.
Οι ομάδες των 3 πρώτων Γυμνασίων και
ελεύθερη συμμετοχή για όλες τις ομάδες Λυκείων.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ Στο σχολείο του ο κάθε μαθητής έως και την 28/02/2017.
Οι καταστάσεις των συμμετεχόντων μαθητών θα πρέπει να αποσταλούν στον Σκακιστικό Όμιλο Ξάνθης έως και την Τετάρτη 02/03/2017 ηλεκτρονικά στο e-mail: chessxanthi@gmail.com.
Η επιβεβαίωση της συμμετοχής κάθε μαθητή/τριας θα γίνεται στην αίθουσα των αγώνων μισή ώρα πριν την έναρξη .